ویژگی ها و کاربردهای کامپاند پلی پروپیلن چیست؟

ویژگی ها و کاربردهای کامپاند پلی پروپیلن چیست؟

کامپاند پلی پروپیلن در حقیقت با فرمول C3H6 شناخته می‌شود و فرمول آن با گاز پروپان C3H8 تا حدودی مشابه است و نام اختصاری آنPP می‌باشد. از پر استفاده‌ترین و مهم‌ترین پلیمرهای دنیا به‌حساب می‌آید. این ماده در سال ۱۹۵۰ ابتدا از راه بسپارش به‌شیوه زیگلر_ناتا تولید شده و در سال ۱۹۵۴ به‌صورت صنعتی، تولید آن آغاز شد.


از PPدر عرصه‌های گوناگونی بهره‌گیری می‌شود، به‌عنوان نمونه در تزئینات داخلی، ساخت ورق‌های درب و غیره از آن استفاده می‌کنند. حتی اکثر بخش‌های کیف و اسباب بازی از پلی پروپیلن تولید شده اند. حدود ده درصد از تولید پلی پروپیلن برای تولید بسته بندی مواد غذایی به‌کار برده می‌شود. تقریبا از سی در صد پلی پروپیلن برای ساخت الیاف بهره گیری می‌کنند‌. الیاف پلی پروپیلن برای تولید موکت و طناب کاربرد دارد.

کاربرد پلی پروپیلن

کاربرد لوله

از PPبرای لوله آب و فاضلاب به‌کار گیری می‌شود. لوله‌هایی که تحت فشار هستند از جمله آب آشامیدنی و مواردی مثل فاضلاب هم استفاده می‌شود. شرکت‌هایی هستند که این گونه تولیدات را برای صنایع لوله سازی عرضه می‌کنند.

ظرف‌های یکبار مصرف

به‌کارگیری از ظرف‌های پلی پروپیلن که با شیوه ترموفینگ در سال‌های گذشته ساخته می‌شود، در صنایع بسته بندی مواد غذایی در ایران توسعه یافته است. از انواع گوناگون هموپلیمرها، کوپلیمرهای بی‌نظم و غیره در این کارکرد بهره گیری می‌شود.

تعریف کامپاند پلی پروپیلن

ساختارهای پلی پروپیلن بیشتر از گونه کامپوزیت هستند و در تولید بخش‌ها و ساختار سازنده ابزار خانگی و لوله ها مورد بهره‌گیری قرار می‌گیرند. کامپاند پلی پروپیلن به‌علت اینکه از سوی بعضی از مشتری‌ها تقاضای زیادی دارد، ساخت پلی پروپیلن را انحصار کرده است. این ساختارها قبل از کامپوزیت بوده و باعث می‌شود خاصیت پلی پروپین افزایش پیدا کند. اضافه کردن فیلرهای معدنی گوناگون و لیف شیشه و غیره باعث می‌شود این خصوصیات پلی پروپیلن زیاد شود:

- توانمندی کششی را زیاد می‌کند
- توانمندی ضربه را زیاد کنید
- افزایش مدل کششی و خمشی
- زیاد شدن مقاومت حرارتی
- ماندگاری ابعاد را زیاد کنید
- مزیت الاستیک را زیاد کنید
- کم شدن قیمت
- زیاد شدن مقاومت در مقابل خزش
از کامپاند پلی پروپیلن برای ساخت قطعه‌های خودرو و بعضی از ابزار های خانگی و لوله‌های آن بهره‌گیری می‌شود.

تعریف کامپاند پلی پروپیلن

اجزای پلی پروپیلن

پلی پروپیلن شامل سه گونه متفاوت است:

iPP ،sPP،aPP در گونهiPP شامل خاصیت گوناگونی است که باعث ساخت پلاستیک و الیاف در صعنت می‌شود. یکی از اصلی‌ترین مزیتiPP در تفاوت با سایر پلیمرها این است که رطوبت را در خود جذب نمی‌کند و به بهترین گزینه برای خیلی از عملکردها تبدیل می‌شود.
با به‌وجود آوردن بعضی تغییرات می‌توانیم خاصیت این پلیمر را بهبود بدهیم. اصلی‌ترین کارهایی که می‌شود اقدام کرد این است که روند تخریب را کنترل کنیم و همچنین شبکه سازی و عملیات سازی هم جای خود را دارند. مولکول پلی پروپیلن ساختاری که دارد، ماهیت مولکول‌هایش باعث می‌شود مقاومت ذوب کم شود و ذوب، استحکام پایینی داشته باشد، در نهایت بهره گیری از این مولکول در عملکردهایی مثل قالب ریزی را انحصار می‌کند.

مزیت‌های پلی پروپیلن‌ها

در تفاوت با دیگر پلیمرهاPP ، دارای خصوصیات ویژه و متمایزی است که شامل:
- این مونمر پلی پروپیلن قیمت آن نسبت به مونورهای پلیمری دیگر ارزان است
- کم هزینه بودن پلی پروپیلن‌ها در تفاوت با دیگر پلیمرها
- پلی پروپیلن وزن کمی دارد
- پلی پروپیلن بسیار نرم و با طیف وسیعی تولید شده که که ویژگی فیزیکی و شیمیایی آن متغیر است
- زیاد شدن کارکردهای جدید
- از پلی پروپیلن در ابزارها و وسایل پزشکی استفاده می‌کنند
- از پلی پروپیلن به عنوان آلیاژ استفاده می کنند
- پلمیرهایی مثل PE و PS را با PP جایگزین می کنند

شیوه‌های ساخت کالاهای پلی پروپیلن

در حقیقت پلی پروپیلن یک کالای پلیمری و پلاستیکی به‌حساب می‌آید، کارکردهای بسیاری در صنایع و ساخت دارد. کالاهای گوناگونی از انواع گوناگون PP تولید می‌شوند. این موردها شامل موارد ذیل است: این کالا به‌واسطه شرکت‌های پتروشیمی سازنده مشتقات و کالاهای جانبی نفت خام ایجاد و به بازار ارائه می‌گردد. کالاهای پلی پروپیلن شامل این موارد است:
- الیاف
- لوله
- قالب بادی
- و غیره

 کامپاند پلی پروپیلن

خصوصیات کالاهای پلی پروپیلن

- در مقابل فرسایش مقاوم است
- کم وزن بودن
- بستن اتصال آن راحت
- آپشن خم شدن
- توانمندی در مقابل فرسودگی
- مقرون به‌صرفه
- در مقابل وضعیت آب و هوایی مقاوم است
- در مقابل جریان الکتریکی و گرما عایق خواهد بود
- در مقابل مواد شیمیایی مقاومت دارد
- دسترسی به آن کاملا ساده است
- کارکرد و بهره گیری از کامپاندهای پلیمری
- انواع لوله های آبیاری و تحت فشار ساخته می‌شود
- ساخته شدن انواع عایق صوتی
- تولید شدن ظرف‌های یکبار مصرف و لبنی
- ساخته شدن و ایجاد فیلم‌های بادی
- ساخته شدن شیلنگ‌ها و لوله های فاضلابی

برای مصالح و اجزای به کاربرده شده در ابزارهایی مثل تزریق پلاستیک از مستربچ نمی‌توانیم برای افزودن به‌پایه‌های پلیمری بهره گیری کنیم، پس باید از کامپاند به‌علت به‌صرفه بودن و مرغوب بودن کالاهای پلیمری استفاده کرد و بهترین گزینه می‌باشد‌. میزان کیفیت ساخت کامپاند پلیمری با اهمیت به‌تقاضا و احتیاج افراد بر روی هزینه‌ها تاثیر دارد.

هزینه و خرید کامپاند پلی پروپیلن

هزینه ی کامپاند PPبه‌قیمت مصالح به‌کار برده شده در آن ارتباط دارد و کاملا متفاوت می‌باشد. هزینه‌ی نهایی کامپاند بر اساس مقدار و گونه آن‌ها و پلیمر پایه مشخص می‌شود. به‌عنوان نمونه هزینه‌ی پلیمر پایه اثر زیادی بر هزینه‌ی کامپاند نسب به‌دیگر افزودنی‌های ترکیب شده با آن دارد. از همه‌مهم تر نوسانات شدید در بازار و ارز و و شرکت تولیدی کامپاند، باعث می‌شود قیمت آن تغییر کند و یکسان نباشد.

سخن پایانی

در این مقاله به‌طور کلی در ارتباط با کامپاند پلی پروپیلن توضیحاتی را بیان نمودیم. این گونه کالاها کاربرد توسعه یافته‌ای در صنعت‌های مختلف دارند. مرغوبیت این کالاها از توجه زیادی برخوردار است. به‌همین دلیل، برای بالا رفتن مقاومت و ماندگاری این محصولات، از بعضی افزودنی‌ها مثل کامپاند پلیمری بهره گیری می‌شود. کامپاند در صنعت‌های مختلفی مثل ساخت لوله‌های فشار قوی و الیاف و غیره کاربرد دارند. همچنین به‌طور کامل در مورد ویژگی‌ها و کاربردها و عوامل موثر بر قیمت کامپلند پلی پروپیلن توضیحاتی را ذکر کردیم. برای اطلاعات کامل با مشاوران ما ارتباط برقرار کنید تا راهنمایی‌های کامل انجام شود.

هم اکنون با ما تماس بگیرید
@modiranpolymer modiranpolymer
09201004507 011-42434507~8

 

آدرس

آدرس کارخانه :

استان مازندران- شهرستان سوادکوه شمالی- شیرگاه- شهرک صنعتی بشل- فاز 1- خیابان صنعتگران 1

تلفن: 01142434507

فکس: 01142434508

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلگرام: @modiranpolyemr

گواهینامه ها

گواهینامه ایزو مدیران پلیمر شهران