آیا از مستربچ فقط برای رنگ آمیزی پلاستیک‌ها استفاده می‌شود؟

آیا از مستربچ فقط برای رنگ آمیزی پلاستیک‌ها استفاده می‌شود؟

شاید با توجه به عملکرد مستربچ‌ها در محصولات پلاستیکی با این سؤال مواجه شوید که آیا از مستربچ فقط برای رنگ‌آمیزی پلاستیک‌ها استفاده می‌شود؟ در پاسخ به این سؤال به‌طورقطع بیان می‌کنیم خیر بلکه مستربچ کاربردهای زیادی دارد و تنها برای رنگ‌آمیزی پلاستیک‌ها مورداستفاده قرار نمی‌گیرد.


مستربچ به‌عنوان یک افزودنی به مواد پلیمری به‌صورت جامد یا مایع است که دربرگیرنده رزین حامل و پخش‌کننده است که اگر به‌صورت رنگی نیز باشد حاوی مقداری زیادی از پیگمنت یا پرکننده نیز هست.
برای درک بهتر اینکه مستربچ تنها برای رنگ‌آمیزی پلاستیک‌ها استفاده نمی‌شود باید بیان کنیم که مستربچ رنگی از دو نوع روان کننده داخلی و خارجی رنگینه، دو نوع پایدارکننده و همچنین پایه پلیمری تشکیل‌شده است. بااین‌وجود می‌توان بیان کرد که مستربچ تنها یک رنگدانه نیست بلکه حاوی یک الی دو نوع روان کننده و دو نوع پایدارکننده نیز هست.
بنابراین یکی از عملکردهای مستربچ در تولید محصولات پلاستیکی این است که محصولات پلاستیکی را به رنگ‌های مختلف درمی‌آورد. البته نوع دیگری از مستربچ نیز وجود دارد که کدر رنگ است و در رنگ‌آمیزی محصولات غیر شفاف استفاده می‌شود. بنابراین در انتخاب مستربچ باید به سازگار بودن رنگ و افزودنی‌های همراه مستربچ با پلاستیک توجه داشته باشید. با توجه به اینکه از مستربچ‌ها تنها برای اعداد محدودی از پلاستیک‌های پرمصرف استفاده می‌شود باید نسبت به توانایی آن‌ها در رنگ‌آمیزی پلاستیک‌ها اطلاعات لازم را کسب کرد.

مزیت‌های استفاده از مستربچ


یکی از مزیت‌های مهم استفاده از مستربچ این است که در وقت و هزینه لازم در اضافه کردن پودرها در فرآیند تولید محصولات پلاستیکی صرفه‌جویی می‌کند. از طرفی شکل گرانولی مستربچ موجب جابه‌جا کردن و نگهداری از آن را آسان‌تر کرده است که از طرفی فرآیند ذوب راحت‌تری نیز دارد.
استفاده از مستربچ موجب کم کردن دفعات خوراک‌دهی در فرآیند تولید می‌شود. اضافه کردن مستربچ در تولید محصولات پلاستیکی موجب پخش یکنواخت رنگ در محصول نهایی می‌شود.

کاربرد مستربچ در صنایع


انواع مختلفی از مستربچ وجود دارد که هرکدام دارای ویژگی‌های خاص مربوط به خود هستند که البته با توجه به همین ویژگی‌هایی که دارند در برخی از صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرند.
به‌طور مثال در ساخت لوازم و تجهیزات پزشکی از مستربچ‌های افزودنی استفاده می‌شود. جالب است بدانید در فرآیند تولید سرنگ‌ها اصطکاک یکی از مشکلات شایع است که به وجود می‌آید. بنابراین در فرآیند تولید سرنگ‌ها برای کاهش دادن اصطکاک از مستربچ لیز کننده‌ها استفاده می‌شود. استفاده از مستربچ لیز کننده‌ها موجب کاهش اصطکاک و چسبندگی بین دو سطح می‌شود.
از برخی دیگر از مستربچ‌ها در تولید ظروف یک‌بارمصرف، لوازم پلاستیکی و تولید فیلم‌های معمولی و نازک استفاده می‌شود.
مستربچ آنتی بلاک نیز در فرآیند تولید فیلم‌های پلیمری موجب کاهش دادن چسبندگی سطح فیلم می‌شود. از طرفی مستربچ شفاف کننده نیز در سازماندهی مولکولی و همچنین بالا بردن شفافیت در ماده پروپیلن تأثیر زیادی دارد. استفاده از مستربچ شفاف کننده موجب جلای محصول و همچنین بالا رفتن شفافیت آن می‌شود.
برای جذب گردوغبار از سطح محصولات و جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن در تولید محصولات پلاستیکی از مستربچ آنتی استاتیک استفاده می‌شود. از طرفی برای افزایش مقاومت و پایداری مواد اولیه و همچنین جلوگیری از اکسید شدن و تخریب مواد در فرآیند تولید نیز مستربچ ‌های آنتی‌اکسیدان به کار می‌رود.

عواملی که باید در هنگام انتخاب تأمین‌کننده مستربچ در نظر داشت


عواملی که باید در هنگام انتخاب تأمین‌کننده مستربچ در نظر داشت


در زمان انتخاب مستربچ مناسب باید به برخی از عوامل مهم که در ادامه بیان خواهیم کرد توجه داشته باشید.


هزینه


یکی از مهم‌ترین مواردی که در زمان انتخاب مستربچ باید در نظر گرفت توجه داشتن به هزینه آن است. تولیدکنندگان زیادی در حوزه تولید مستربچ فعالیت می‌کنند بنابراین قیمت‌هایی که هرکدام از تولیدکنندگان بیان می‌کنند متفاوت از دیگری است که درعین‌حال باید مستربچ باکیفیتی را تولید کرد.

کیفیت


در نظر گرفتن کیفیت مستربچ نیز ازجمله مواردی است که باید در زمان انتخاب تأمین‌کننده مستربچ به آن توجه داشته باشید.تأمین‌کننده مستربچ باید برای اطمینان یابی شما از استانداردها و مشخصات مستربچ مطابق با برنامه موردنظر باید داده‌های آزمایشی و نمونه‌های مربوطه را ارائه دهد.

زمان تحویل


در انتخاب تأمین‌کننده مستربچ باید به زمان تحویل آن توجه کنید. تأمین‌کننده باید زمان تحویل مستربچ را بدون کوچک‌ترین تأخیر در زمان تحویل ارائه دهد.


خدمات و پشتیبانی کردن مشتری


خدمات و پشتیانی کردن مشتری نیز اهمیت زیادی در انتخاب تأمین‌کننده مستربچ دارد. بااین‌وجود تأمین‌کننده مستربچ باید از اعتبار خوبی نسبت به مشتری برخوردار باشد و با مشاوره دادن پاسخگوی سؤالات مشتریان باشد. البته مواردی دیگری همچون تجربه و تخصص، توانایی تولیدکننده نیز در انتخاب تأمین‌کننده مستربچ دخیل است.
بنابراین با در نظر گرفتن همه این موارد می‌توان یک تأمین‌کننده مناسب مستربچ را انتخاب کرد.

نکات مهم خرید مستربچ


در صنایع مختلف استفاده از مستربچ‌ها نقش مهمی در کیفیت محصولات دارد که البته قیمت آن نیز بستگی به کیفیت و فرآیند تولید دارد. بنابراین در زمان انتخاب مستربچ باید به برخی از نکات مهم و ضروری توجه داشته باشید.

مهم‌ترین نکاتی که باید در انتخاب مستربچ بدانید شامل موارد زیر است:


پلیمر پایه مستربچ باید با دیگر مواد اولیه مطابقت و سازگاری داشته باشد.
در دفعات مصرف خواص آن ثابت بماند.
مستربچی که شما انتخاب می‌کنید باید دارای ویژگی‌های فنی مناسب و استاندارد باشد. این ویژگی‌های فن مستربچ شامل میزان مقاومت انتقال سطح ،درصد رطوبت، ، دمای ذوب، میزان پراکنده‌شده در ماتریس پلیمر، میزان مقاومت حرارتی و جلا و شکل ظاهری آن است.
رنگ و شید آن مناسب باشد.
هیچ‌گونه ناسازگاری و مشکلی در فرآیند تولید محصول ایجاد نکند.
از غلظت مناسبی برخوردار باشد و افزودنی‌ها و سایر پیگمنت‌ها در آن به‌صورت یکنواخت باشد.


سخن پایانی


مستربچ به‌عنوان یک ماده افزودنی اغلب در تولید محصولات پلاستیکی استفاده می‌شود که البته در بسته‌بندی و منسوجات نیز به کار می‌رود. مستربچ به‌عنوان یک افزودنی به مواد پلیمری به‌صورت جامد یا مایع است که دربرگیرنده رزین حامل و پخش‌کننده است که اگر به‌صورت رنگی نیز باشد حاوی مقداری زیادی از پیگمنت یا پرکننده نیز هست.
درواقع مستربچ به‌صورت جامد یا مایع بوده که ترکیب غلیظی از مواد افزودنی و رنگ‌دانه‌ها است. بنابراین با توجه به دانستن مزیت‌ها و عملکرد مستربچ در تولید محصولات پلاستیکی می‌توان بیان کرد که مستربچ تنها برای رنگ‌آمیزی پلاستیک‌ها استفاده نمی‌شود بلکه کاربردهای متنوعی دیگری در صنایع دارد. انواع مختلفی از مستربچ وجود دارد که هرکدام دارای ویژگی‌های خاص مربوط به خود هستند که البته با توجه به همین ویژگی‌هایی که دارند در برخی از صنایع مورداستفاده قرار می‌گیرند. در صنایع مختلف استفاده از مستربچ‌ها نقش مهمی در کیفیت محصولات دارد که البته قیمت آن نیز بستگی به کیفیت و فرآیند تولید دارد.

شرکت مدیران پلیمر شهران با سابقه ای درخشان در تولید انواع کامپاند پلیمری و مستربچ های تخصصی در صنعت پلیمر به عنوان یکی از بهترین تولید کننده های مستربچ در ایران و تنها تولید کننده انواع مستربچ کربنات کلسیم، کامپاند های پلیمری، پلی پروپیلن با تالک، کربنات نایلکس در شمال کشور، با قیمتی رقابتی، در خدمت مشتریان عزیز می باشد.

هم اکنون با ما تماس بگیرید
@modiranpolymer modiranpolymer
09201004507 011-42434507~8

 

آدرس

آدرس کارخانه :

استان مازندران- شهرستان سوادکوه شمالی- شیرگاه- شهرک صنعتی بشل- فاز 1- خیابان صنعتگران 1

تلفن: 01142434507

فکس: 01142434508

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلگرام: @modiranpolyemr

گواهینامه ها

گواهینامه ایزو مدیران پلیمر شهران