کامپاند تمیز کننده اکسترودر

کامپاند تمیز کننده اکسترودر

اگر در تجربه کاری شما مدیریت یک خط تولید کامپاندهای رنگی مختلف پلیمری یا دیگر محصولات پلیمری رنگی وجود داشته باشد، به خوبی با لزوم شستشو و تمیزکاری خط تولید در حین تعویض رنگ محصولات آشنا هستید و با چالش های این موضوع نیز دست و پنجه نرم کرده اید. این نکته حتی در حین تعویض پلیمرهای پایه مورد استفاده در تولید نیز وجود دارد و باعث هدر رفتن حجم زیادی از زمان، انرژی و مواد اولیه در حین شستشو و تمیزکاری می شود.

به کمک دانش مهندسین فعال در واحدهای کامپاندینگ، امروزه کامپاندهای ویژه شستشوی خطوط اکستروژن برای کاربری های مختلف توسعه داده شده اند که در حین تعویض رنگ یا جنس پلیمر برای تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرند و مدت زمان شستشو و مواد اولیه لازم برای این کار را به حداقل رسانده و کیفیت تمیزکاری خط را نیز ارتقا می دهند در ادامه به توضیح مختصری درباره کامپاند تمیز کننده اکسترودر و کاربرد آن پرداخته می شود.


معرفی کامپاند تمیز کننده اکسترودر


از کامپاندهای تمیزکننده در تمیز کردن سیلندر، ماردون و دای استفاده می شود و استفاده از کامپاندها جهت تمیز کردن قطعات خودرو و سیلندر و رنگ بری دستگاه اکسترودر سبب صرفه جویی در زمان و هزینه ها شده و در رفع سریع ناخالصی و تغییرات رنگ مؤثر است .همچنین موجب افزایش دقت در رفع مواد باقی‌مانده در دستگاه می شود و ضایعات تغییر رنگ را به کم‌ترین حد می رساند. این محصول پرکاربرد، امروزه در تمامی پایه های پلیمری نظیر PA, PET, ABS, PS, PP, PE می تواند تولید شود و کارایی زیادی دارد.
کامپاندهای تمیزکننده در دستگاه های پلیمری مثل فیلم، کارتن، ورق ولوله تولید شده و به منظور جلوگیری از آلودگی باید آن را تحت شرایط خاصی در انبار نگهداری کنند. از کامپاندهای تمیز کننده در تمیز کردن سیلندر، ماردون و دای استفاده می شود و استفاده از کامپاندها جهت تمیز کردن قطعات خودرو و سیلندر و رنگ بری دستگاه اکسترودر سبب صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها شده و در رفع سریع ناخالصی و تغییرات رنگ مؤثر است.
همچنین موجب افزایش دقت در رفع مواد باقی‌مانده در دستگاه می‌شود و ضایعات تغییر رنگ را به کم‌ترین حد می‌رساند. این محصول پرکاربرد، امروزه در تمامی پایه‌های پلیمری نظیر: PA, PET, ABS, PS, PP, PE می تواند تولید شود و کارایی زیادی دارد.


روش استفاده از کامپاند تمیزکننده در رنگ‌‌بری اکسترودر


هنگام استفاده از کامپاند تمیز کننده لازم است تا بر اساس نکات زیر عمل کنید.
به‌منظور استفاده از این کامپاند در ابتدای کار باید دقت کنید که بر اساس موادی که داخل دستگاه اکسترودر قرار دارد، دما را تا کمترین سطح فرآیند پایین بیاورید.
بر اساس طول دستگاه اکسترودر یک مقدار تعیین شده‌ای کامپاند داخل دستگاه ریخته و پس از بیرون آمدن مواد از نازل دستگاه آن را کنار بگذارید.
دستگاه را پس از اتمام عملیات به مدت زمان 15 الی 20 دقیقه خاموش کنید تا استراحت کند و بعد از این مدت زمان دستگاه را روشن کنید و دمای آن را به دمای نرمال فرایند برسانید.
در این مرحله هر مقدار کامپاندی که باقی‌مانده را در داخل اکسترودر بریزید.
هر کامپاند تمیزکننده را با شش تا هفت بار آسیاب یا گرانول کردن می‌توان به صورت مجدد استفاده کرد.
دقت کنید که محصول نهایی شما حتماً در جایی خشک و خنک با دمایی پایین‌تر از 40 درجه سلسیوس نگهداری شود.


تفاوت مستربچ و کامپاند در چیست؟


به‌طورکلی نحوه عملکرد مستربچ و کامپاندها باهم یکسان است ولی این دو در درصدی که به محصول اضافه می‌شوند تفاوت دارند. از مستربچ‌ها نمی‌توان در صنعت پلاستیک‌سازی به‌تنهایی استفاده کرد؛ اما کامپاندها به صورت کامل و بدون اضافه‌کردن هرگونه ترکیبات در تولید محصولات پلاستیکی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

روش استفاده از کامپاند تمیزکننده در رنگ‌‌بری اکسترودر


روش استفاده از کامپاند تمیزکننده در رنگ‌‌بری اکسترودر


هنگام استفاده از کامپاند تمیز کننده لازم است تا بر اساس نکات زیر عمل کنید.
به منظور استفاده از این کامپاند در ابتدای کار باید دقت کنید که بر اساس موادی که داخل دستگاه اکسترودر قرار دارد، دما را تا کمترین سطح فرآیند پایین بیاورید. بر اساس طول دستگاه اکسترودر یک مقدار تعیین شده ای کامپاند داخل دستگاه ریخته و پس از بیرون آمدن مواد از نازل دستگاه آن را کنار بگذارید. دستگاه را پس از اتمام عملیات به مدت زمان ۱۵ الی ۲۰ دقیقه خاموش کنید تا استراحت کند و بعد از این مدت زمان دستگاه را روشن کنید و دمای آن را به دمای نرمال فرایند برسانید.در این مرحله هر مقدار کامپاندی که باقی مانده را در داخل اکسترودر بریزید. هر کامپاند تمیزکننده را با شش تا هفت بار آسیاب یا گرانول کردن می توان به صورت مجدد استفاده کرد. دقت کنید که محصول نهایی شما حتماً در جایی خشک و خنک با دمای پایین تر از ۴۰ درجه سلسیوس نگهداری شود


علت استفاده کامپاند در صنایع


با استفاده از کامپاندها، کیفیت محصول نهایی در صنایع کاهش پیدا نمی کند.
استفاده از کامپاندها هم از نظر اقتصادی و هم بهداشتی به منظور تولید محصول نهایی بسیار به‌صرفه است.


نکات مهم در خرید کامپاند تمیزکننده


- در هنگام خرید کامپاند تمیز کننده، قبل از مصرف حتماً به تاریخ انقضای محصول دقت کنید، محصولات فاسد اثرات خود را از دست می دهند و حتی ممکن است سمی شده باشند.
- از خرید اجناس ارزان و بی کیفیت جدا پرهیز کنید و سعی کنید اجناسی با برند معتبر خریداری کنید.
- پس از استفاده از کامپاندها ان ها را در معرض هوای آزاد و گرما قرار ندهید.
- حتماً راهنمای مصرف محصول را به طور کامل مطالعه نمایید.
- در هنگام خرید به علامت هایی نظیر استاندارد در محصول دقت کنید.


نتیجه


کامپاند تمیزکننده (Cleaning compound) یکی از مواد پرمصرف و پرکاربرد در صنعت است که از ترکیب پلیمر و پودر تقویت کننده ساخته شده و به صورت گرانول به بازار عرضه می شوند. مهمترین مرحله در تولید کامپاندها مرحله ذوب توسط دستگاه اکسترود بلومولدینگ است. پس از این مرحله ماده مذاب سرد شده و در ابعاد گوناگون برش داده می‌شود و کامپاند را تشکیل می دهد. کامپاند تمیزکننده در دستگاه‌های پلیمری مثل فیلم، کارتن، ورق و لوله تولید شده و به منظور جلوگیری از آلودگی باید آن را تحت شرایط خاصی در انبار نگهداری کنند. (شرایط نگهداری: از ذخیره آن در محیط مرطوب و قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید اجتناب شود.)

هم اکنون با ما تماس بگیرید
@modiranpolymer modiranpolymer
09201004507 011-42434507~8

 

آدرس

آدرس کارخانه :

استان مازندران- شهرستان سوادکوه شمالی- شیرگاه- شهرک صنعتی بشل- فاز 1- خیابان صنعتگران 1

تلفن: 01142434507

فکس: 01142434508

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلگرام: @modiranpolyemr

گواهینامه ها

گواهینامه ایزو مدیران پلیمر شهران