پرکاربردترین گریدهای مواد پلیمری در نساجی

پرکاربردترین گریدهای مواد پلیمری در نساجی

 در دهه‌های‌ گذشته، مواد پلیمری کاربردهای فراوانی در صنعت نساجی پیدا کرده‌اند. استفاده از پلیمر‌ها، تولید الیاف با ویژگی‌های مختلفی مثل مقاومت حرارتی بالا، استحکام بالا و...‌ را در این صنعت میسر ساخته است. از پلیمرهای مصنوعی پر کاربرد در صنایع نساجی می‌توان به الیاف و گرانول پلی پروپیلن، الیاف پلی استر، نایلون، و الیاف اکریلیک اشاره کرد.

 

پلی پروپیلن در نساجی

الیاف پلی پروپیلن که از طریق پلیمریزاسیون پروپیلن به صورت یک پلیمر خطی تهیه می‌شود، به اختصار پ.پ نامیده می‌شود و در صنعت نساجی کاربرد‌های فراوانی دارند.

در ادامه پرکاربردترین گرید‌های پلی پروپیلن که در صنعت نساجی استفاده می‌شود، آورده شده است.

 

الف) پلی پروپیلن همو‌پلیمر‌ HP 552R

پلی پروپیلن ‌‌ HP 552R یک پلی پروپیلن همو‌پلیمر‌ با جریان پذیری بالاست که برای تولید الیاف استیپل و CF و BCF مورد استفاده قرار می‌گیرد. مواد HP552R برای ذوب ریسی با سرعت متوسط و بالا کاربرد دارد.

پلی پروپیلن هموپلیمر با این‌که استحکام کششی و سختی بالاتری نسبت به پلی‌پروپیلن کوپلیمر دارد ولی نقطه ضعف اصلی آن مقاومت ضربه‌ای آن است. در واقع پلی‌پروپیلن هموپلیمر، شکننده‌تر از پلی‌پروپیلن کوپلیمر است.

 

ویژگی‌های‌ پلی‌پروپیلن 552R

همگن بودن و اکستروژن پایدار

 

کاربرد مواد 552R

در پارچه‌های ‌بافت، پوشک، کاربردهای بهداشتی پزشکی و دستمال مرطوب مناسب است.

 

ب) پلی پروپیلن هموپلیمر HP510L

پلی پروپیلن HP510L یا مواد 510L‌ یک پلی پروپیلن هموپلیمر اکستروژن گرید با جریان‌پذیری متوسط است که جهت تولید تسمه و مونوفیلامنت‌ و فیلم و ورق به کار می‌رود.

پلی‌ پروپیلن هموپلیمر با این که استحکام کششی و سختی بالاتری نسبت به پلی پروپیلن کوپلیمر دارد ولی نقطه ضعف اصلی آن مقاومت ضربه‌ای آن است. پلی پروپیلن هموپلیمر به دلیل تبلور بالا و مقاومت ضربه‌ای پایین گزینه بسیار مناسبی برای کاربردهای نساجی و یا ورق‌ها و فیلم‌های نازک است. در این نوع کاربردها بیشتر به استحکام کششی نیاز است و ضعف مقاومت ضربه‌ای اهمیتی ندارد.

 

ویژگی‌های پلی پروپیلن 510L

خواص مکانیکی و جریان خوب

 

کاربرد مواد 510L

طناب، انواع گونی، تسمه و...

  

ج) پلی پروپیلن هموپلیمر C30S

پلی پروپیلن C30S یا مواد C30S یک پلی پروپیلن هموپلیمر اکستروژن گرید با جریان پذیری متوسط است که جهت تولید تسمه و مونوفیلامنت و فیلم و ورق به کار می‌رود.

پلی پروپیلن هموپلیمر به دلیل تبلور بالا ث مقاومت ضربه‌ای پایین گزینه بسیار مناسبی برای کاربردهای نساجی و یا ورق‌ها و فیلم‌های نازک است. در این نوع کاربردها بیشتر به استحکام کششی نیاز است و ضعف مقاومت ضربه‌ای اهمیتی ندارد.فیلم‌های کشش یافته از دو جهت و الیاف پروپیلن و انواع گونی و تسمه و... از جمله کاربردهای‌ پلی پروپیلن هموپلیمر است.

 

ویژگی‌های پلی پروپیلن C30S

گرید در تماس با غذا، جریان ‌پذیری خوب و فرایند پذیری خوب.

 

کاربرد مواد C30S

نخ فیلم، ورق

  

د) پلی پروپیلن هموپلیمر Z30S

پلی پروپیلن Z30S و یا مواد Z30S یک پلی پروپیلن هموپلیمر با جریان پذیری بالاست که جهت تولید الیاف استیپل و CF و BCF مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این گرید جهت ذوب ریسی با سرعت متوسط و‌ بالا کاربرد دارد.

پلی پروپیلن هموپلیمر با این‌ که استحکام کششی و سختی بالاتری نسبت به پلی پروپیلن کوپلیمر دارد ولی نقطه ضعف آن مقاومت ضربه‌ای آن است. پلی پروپیلن هموپلیمر به دلیل تبلور بالا و مقاومت ضربه‌ای پایین گزینه بسیار مناسبی برای کاربردهای نساجی و یا ورق‌ها و فیلم‌های نازک است.

 

ویژگی‌های پلی پروپیلن Z30S

همگن بودن و اکستروژن پایدار

 

کاربرد مواد Z30S

برای استفاده در پارچه‌های بافت، پوشک، کاربردهای بهداشتی پزشکی و دستمال مرطوب مناسب است.

  

ه) پلی پروپیلن هموپلیمر CR380

این پلیمر یک پلی پروپیلن هموپلیمر است که بیشتر در نساجی به ویژه در تولید منسوجات بی بافت کاربرد دارد.

 

ویژگی پلی پروپیلن CR380

میزان جریان ذوب بالا با توزیع وزن مولکولی باریک

 

کاربرد مواد CR380

برای پارچه‌های غیر بافته شده برای پوشک، کاربردهای بهداشتی، پزشکی، پارچه‌های‌ محافظ برای کاربرد‌های کشاورزی و صنعتی مناسب است.

  

و) پلی پروپیلن هموپلیمر 1102XK

پلی پروپیلن 1102XK و یا مواد 1102XK‌ یک پلی پروپیلن هموپلیمر است که جهت تولید تسمه و الیاف صنعتی و فرش به کار می‌رود.

 

ویژگی پلی پروپیلن 1102XK

اکستروژن پایدار و مقاومت بالا

 

کاربرد مواد 1102XK

تولید تسمه و الیاف صنعتی و فرش

  

پلی اتیلن ترفتالات( پت) در نساجی

پلی اتیلن ترفتالات( پت) پلیمری است که در بیشتر کشورها برای تولید پلی استر ۷۰ درصد، رزین بطری ۲۲ درصد، فیلم ۶ درصد و رزین‌های پلی استر مهندسی ۲درصد به کار رفته، ولی در ایران این پلیمر بیشتر برای ساخت انواع بطری‌های اشامیدنی استفاده می‌شود. با توجه به مقاومت بالای این بطری‌ها در برابر شکستگی، دما و نفوذ گازها، دارا بودن وزن کم و ارزان بودن قیمت نسبت به سایر مواد بسته‌بندی همچون شیشه و فلز، تولید بطری‌های پلاستیکی از این ماده کاربرد گسترده‌ای پیدا کرده است. در ادامه پرکاربردترین گریدهای پت که در صنعت نساجی استفاده می‌شود آورده شده است.

 

الف) پلی اتیلن ترفتالات TG645

مواد TG645 یک پلی اتیلن ترفتالات گرید الیاف است که طی‌ فرایند پلیمریزاسیون پیوسته مذاب تولید شده است. این گرید در تولید انواع فیلامنت و الیاف پلی استر و اسپان باند کاربرد دارد.

خواص فیزیکی و ‌شیمیایی‌ ویژه پت مانند استحکام مکانیکی بالا استحکام اتصالات، شفافیت، وزن سبک، بی خطر بودن آن از نظر سمیت و نفوذ ناپذیری در برابر کربن دی اکسید‌ سبب شده است که به طور گسترده‌ای در ساخت فیلم‌های عکاسی، بطری‌های نوشیدنی و الیاف به‌کار رود.

 

ویژگی پت TG645

استحکام بالا

 

کاربرد TG645

‌انواع فیلامنت و الیاف پلی استر‌و اسپان باند

  

ب) پلی‌ اتیلن ترفتالات TG641

پلی اتیلن ترفتالات TG645 یا مواد TG645 یک پلی اتیلن ترفتالات گرید پت الیاف است که طی فرایند پلیمریزاسیون پیوسته مذاب تولید شده است. این گرید در تولید انواع فیلامنت و الیاف پلی استر و اسپان باند کاربرد دارد.

 

ویژگی پت TG645

رنگ نیمه مات و استحکام مناسب جهت تولید انواع الیاف و نخ

 

کاربرد TG645

انواع فیلامنت و الیاف پلی استر و اسپان باند

هم اکنون با ما تماس بگیرید
@modiranpolymer modiranpolymer
09201004507 011-42434507~8

 

آدرس

آدرس کارخانه :

استان مازندران- شهرستان سوادکوه شمالی- شیرگاه- شهرک صنعتی بشل- فاز 1- خیابان صنعتگران 1

تلفن: 01142434507

فکس: 01142434508

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلگرام: @modiranpolyemr

گواهینامه ها

گواهینامه ایزو مدیران پلیمر شهران