مستربچ پلی اتیلن چیست و چه کاربردهایی دارد

مستربچ پلی اتیلن چیست و چه کاربردهایی دارد

یکی از موادی که امروزه در همه زمینه‌ها کاربردهای فراوانی دارد پلاستیک می‌باشد از پلاستیک برای تولید لوازم خانگی و همچنین در صنعت و برای تولید بسیاری از وسایل مختلف استفاده می‌شود یکی از موادی که در تولید پلاستیک کاربرد دارد مستربچ است که ما در این مقاله سعی داریم که آن را برای شما به طور کامل توضیح دهیم.

مستربچ پلی اتیلن چیست؟

اگر بخواهیم به طور علمی و دقیق مستربچ را تعریف کنیم باید این طور بگویم که این ماده از سه جزء تشکیل شده است. جزء اول آن یک نوع پلیمر است که می‌تواند شامل انواع پلیمرهای مختلف باشد اما در اینجا هدف ما پلیمر پلی اتیلن می‌باشد. جزء دومی که مستربچ را تشکیل می‌دهد مواد افزودنی هستند که به پلیمرها اضافه می‌شوند و سومین و آخرین جزء برای تشکیل مستربچ عاملی است که به آن سازگار کننده می‌گویند.

انواع مستربچ پلی اتیلن

در حال حاضر ما دارای سه نوع مستربچ پلی اتیلن هستیم که شامل مستربچ رنگی، مستربچ افزودنی و مستربچ پرکننده می‌باشد. ما در اینجا یک توضیح مختصری درباره هر کدام بیان خواهیم کرد.

۱)مستربچ افزودنی:

اگر قصد شما این می‌باشد که محصولی را که در نهایت تولید می‌کنید در خواص فیزیکی و شیمیایی آن یک سری تغییرات چشمگیری پدید آورید از مستربچ افزودنی استفاده کنید.

۲)مستربچ رنگی:

اگر شما قصد دارید که مواد پلاستیکی در انواع و اقسام رنگ‌های مختلف را تولید کنید حتما از این نوع مدل مستربچ‌ها استفاده خواهید نمود.

۳)مستربچ پرکننده:

شما اگر از این نوع مستربچ استفاده کنید خواهید توانست که مستربچ با خواص عالی و هزینه کمتر تولید نمایید.

انواع مستربچ پلی اتیلن

چه نوع مستربچ پلی اتیلن‌ خوب است؟

برای این که مستربچ عالی باشد باید یک سری ویژگی‌هایی داشته باشد که ما در زیر به آن‌ها اشاره می‌کنیم.
•مستربچ باید به گونه‌ای باشد که در محصولی که قرار است در نهایت به عنوان فراورده تولید گردد هیچ گونه تغییری ایجاد نکند.
•مستربچ مورد استفاده از لحاظ غلظت باید در حد میزان و کافی باشد و همچنین نیز مقدار افزودنی‌هایی که به آن اضافه شده‌اند نباید از یک درصدهای بالاتر باشد.
•هر مستربچی دارای یک سری از خصوصیات فیزیکی و شیمیایی می‌باشد که این خصوصیات باید در حد نرمال و درصد خاصی باشند که مستربچ خوب باشد.

کاربردهای استفاده از مستربچ پلی اتیلن

مستربچ‌ها دارای یک سری کاربردهایی هستند که ما در این جا آن‌ها را برای شما بیان خواهیم کرد.
۱)وقتی که برای تولید محصولات از مستربچ استفاده کنیم می‌توانیم هزینه مصرفی مورد نیاز را به کمترین مقدار خود برسانیم و همچنین نیز در صرف وقت و انرژی مورد نیاز نیز صرفه جویی خواهیم کرد که بسیار از همه لحاظ اقتصادی و به صرفه تر می‌باشد.
۲)برای تولید برخی از محصولات افزودنی‌هایی که به آن‌ها اضافه می‌گردند پخش می‌شوند و کیفیت محصولات را پایین می‌آورند اما مستربچ‌ها این مشکل را برطرف کرده‌اند.
۳)مستربچ‌ها را به راحتی و بدون هیچ گونه مشکلی هم می‌توان ذخیره نمود و هم این که موقع استفاده به راحتی جابه جا کرد.
۴)وقتی که شما از مستربچ‌ها استفاده کنید دیگر نیازی نیست که مانند دیگر افزودنی‌ها از مراحل پاک سازی استفاده کنید پس در نتیجه هزینه‌ای که شما مصرف می‌کنید هم کمتر می‌شود.

کاربردهای مستربچ پلی اتیلن در صنعت پلاستیک

کاربردهایی را که در بالا برای مستربچ بیان کردیم یک سری از کاربردهای کلی مستربچ‌ها بوده است اما مستربچ‌ها در صنعت پلاستیک نیز کاربردهای گوناگونی دارند که ما در این جا آن‌ها را نیز برایتان بیان خواهیم کرد.
۱)ظروف پلاستیکی که تولید می‌شوند برای آن که درخشندگی لازم را داشته باشند و از لحاظ زیبایی چشم نواز گردند از مستربچ‌ها در تولید آن‌ها استفاده می‌کنند.
۲)مواد پلاستیکی که تولید می‌گردند به خاطر این که از پلاستیک ساخته شده‌اند هیچ گونه رنگ و جذابیتی ندارند و اگر همین طور به بازار وارد شوند هیچ کسی تمایل به خرید آن‌ها ندارد به همین خاطر از مستربچ‌ها استفاده می‌کنند تا پلاستیک رنگ بگیرد.
۳)یکی از معروف ترین کاربردهای مستربچ پلی اتیلن در صنعت پلاستیک استفاده از این نوع مستربچ‌ها برای ساخت لوله‌های پلی اتیلن می‌باشد .

فرآیند تولید مستربچ پلی اتیلن‌ها

برای آن که بتوان یک نوع مستربچ را تولید نمود باید مراحلی طی گردد که ما در زیر آن را به ترتیب برایتان بیان خواهیم کرد.
۱)همان طور که گفتیم یک سری از موادی که مستربچ‌ها را تشکیل داده‌اند همان مواد افزودنی هستند در اولین مرحله تولید باید بهترین و مناسب ترین این مواد را شناسایی کنند.
۲)در مرحله بعدی لازم است که این مواد افزودنی مناسب که شناسایی شده‌اند را با پلیمر مخلوط نماییم که در این مقاله منظور ما همان پلیمر پلی اتیلن می‌باشد.
۳)مخلوطی را که توسط دو مرحله بالا به دست آورده‌اند را خنک می‌کنند و به آن فرم و شکل می‌دهند.
۴)آخرین مرحله هم این است که فرم‌های به دست آمده از مستربچ را در بسته بندی‌های مناسب قرار می‌دهند و روانه بازار می‌کنند.

قیمت مستربچ پلی اتیلن‌ها

این نوع مستربچ‌ها با قیمت‌های متفاوتی در بازار وجود دارند. عواملی هستند که این تفاوت قیمت‌ها را برای مستربچ‌ها به وجود آورده‌اند که این عوامل شامل: نوسانات ارزی و قیمت دلار در بازار، درصد استفاده شده از مواد افزودنی و نوع مستربچ می‌باشند.

درصد استفاده از مستربچ پلی اتیلن‌ها

یکی از عواملی که بر روی درصد مستربچ به کار رفته تاثیر گذار است کیفیت مواد افزودنی آن می‌باشد اما به طور کلی هرچه مواد افزودنی بیشتر گردد درصد مستربچ کاهش پیدا می‌کند اما اگر درصد مستربچ را به صورت اصولی و قانونی بخواهید بدانید باید این درصد بین صفر تا ۵۰درصد باشد.

سخن پایانی

همان طور که می‌دانید انواع مستربچ‌های مختلف بر اساس پلیمرهای به کار رفته در ساخت آن‌ها در بازار وجود دارد ما در این مقاله مستربچ پلی اتیلن را برای شما معرفی کردیم. سعی نمودیم که مطالب به کار رفته ساده و روان باشند تا هر کسی بتواند منظورمان را درک کند امیدواریم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد و باعث افزایش اطلاعات شما شود. موارد توضیح داده شده در این مقاله شامل معرفی مستربچ پلی اتیلن، کاربردهای آن، مراحل تولید آن، مواد به کار رفته در تولید آن و قیمت این نوع مستربچ‌ها بوده است.

هم اکنون با ما تماس بگیرید
@modiranpolymer modiranpolymer
09201004507 011-42434507~8

 

آدرس

آدرس کارخانه :

استان مازندران- شهرستان سوادکوه شمالی- شیرگاه- شهرک صنعتی بشل- فاز 1- خیابان صنعتگران 1

تلفن: 01142434507

فکس: 01142434508

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلگرام: @modiranpolyemr

گواهینامه ها

گواهینامه ایزو مدیران پلیمر شهران