تشخیص گرانول باکیفیت از بی کیفیت

تشخیص گرانول باکیفیت از بی کیفیت

گرانول به شکلی از پلیمر گفته می شود که به صورت دانه ای بوده و کاربردهای فراوانی در حوزه صنعت پلاستیک و پلیمر دارد. کیفیت این مواد اولیه به کار رفته در محصولات پلاستیکی تاثیر قابل توجهی بر کیفیت تولیدات نهایی یک شرکت و یا کارخانه بر جای خواهد نهاد. طریقه تولید گرانول در شرکت های مختلف متفاوت بوده و به همین دلیل آشنایی با نحوه تشخیص گرانول باکیفیت از بی کیفیت بسیار حائز اهمیت است. در ادامه به بررسی نکات و نحوه آزمایش تشخصی کیفیت گرانول باکیفیت از بی کیفیت خواهیم پرداخت.

عوامل موثر در کیفیت گرانول کدام است؟


به طور کلی گرانول ها از دو نوع ماده اولیه تشکیل می شوند. نوع اول مواد اولیه به کار رفته در ساخت گرانول ها از مواد باکیفیت است که این مواد کارایی خوبی داشته و استفاده از آن ها مزایای فراوانی را نیز برای تولید کنندگان به همراه خواهد داشت. در نوع دوم گرانول از مواد بازیافتی استفاده می شود که عوامل متعددی می تواند بر کیفیت نهایی محصولات حاصل از آن ها تاثیر گذار باشد. هر چه کیفیت مواد اولیه ورودی جهت تولید گرانول ها بیشتر باشد، بالتبع محصولات نهایی نیز باکیفیت تر خواهند بود. علاوه بر این ها، تازه بودن مواد بازیافتی و قرار نداشتن آن ها در برابر نور و گرما به مدت طولانی باعث می شود که گرانول های تولیدی باکیفیت تر باشند. در تولید گرانول مرحله شستشو نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و تمیز بودن پرک ها و عدم وجود آلودگی در آن ها باعث افزایش کیفیت و مرغوبیت محصولات تولیدی خواهد شد. ویژگی های دستگاه های آسیاب گرانول ها نظیر میزان تیز بودن تیغ های به کار رفته در آن ها و یا قابلیت جداسازی قطعات پلیمری از غیر پلیمری در تعیین کیفیت گرانول ها تاثیر گذار می باشند. افرادی که در خط تولید گرانول ها مشغول به کار می باشند در صورتی که از مهارت و تجربه کافی در این حیطه برخوردار باشند می توانند کیفیت بهتری را برای محصولات نهایی رقم بزنند.
در طی مراحل تولید گرانول ها ممکن است موادی تحت عنوان افزودنی نیز به آن ها در حین ذوب نمودن پرک ها اضافه شوند. این افزودنی ها باعث می شوند که گرانول ها کارایی بهتری از خود نشان داده و عیب های موجود در آن ها تا جای ممکن از بین برود. از جمله این مواد می توان به پایدارکننده ها اشاره کرد که منجر به خراب نشدن گرانول ها قبل از رسیدن به دمای مورد نظر شده و اجازه نمی دهند که این مواد به سطح داخلی اکسترودر بچسبند. از سایر مواد افزودنی می توان نرم کننده ها را مثال زد که دمای انتقال مواد را کاهش داده و انعطاف پذیری آن ها را بیشتر می کند. لازم به ذکر است رنگی که به گرانول ها اضافه می شود نیز عاملی تعیین کننده برای کیفیت گرانول ها می باشد. هر چه گرانول ها بی رنگ تر و به صورت شفاف تولید شوند، کیفیت نهایی آن ها نیز بالاتر خواهد بود. در واقع می توان گفت بهترین نوع گرانول از نوع گرانول های شفاف می باشند که بالاترین کیفیت را در محصولات نهایی ایجاد می کنند.

تشخیص گرانول باکیفیت و بی کیفیت


پیش از این که اقدام به تهیه و خرید هر نوع گرانول نمایید، لازم است تا ابتدا با استفاده از آزمایشات و بهره گیری از نکات مشخصی میزان کیفیت و خلوص گرانول ها را مورد بررسی قرار دهید. روش های موجود جهت تست کیفیت گرانول ها بسیار متنوع و گسترده بوده و انواع راه ها از به کار گیری دستگاه های تست مذاب گرانول تا آزمایش های انجام گرفته در محیط های آزمایشگاهی را در بر می گیرد. اما اگر بخواهیم یک روش ساده و سریع را جهت تشخیص کیفیت گرانول به شما معرفی کنیم، این روش بررسی وجود و یا عدم وجود گاز در ترکیب تولیدی گرانول ها می باشد. در صورتی که پس از انجام این تست در گرانول ها گاز مشاهده کردید، می توانید به این نکته پی ببرید که کیفیت گرانول های مذکور پایین بوده و چندان مرغوب نمی باشند.
برای این که بتوانید وجود و یا عدم وجود گاز در گرانول ها را تشخیص دهید، ابتدا لازم است تعدادی از آن ها را در دست گرفته و با استفاده از یک جسم تیز نظیر یک عدد تیغ آن ها را برش داده و به قسمت داخلی برش خورده آن ها نگاه کنید. در صورتی که در این ناحیه حفره هایی را مشاهده کردید بیانگر این نکته است که در گرانول مربوطه گاز وجود داشته و از نوع بی کیفیت گرانول می باشد. گرانول هایی که از کیفیت خوبی برخوردار باشند کاملا بدون حفره و یک دست بوده و در آن ها هیچ نوع گازی یافت نمی شود.

روش های مختلف بررسی کیفیت گرانول


همان طور که پیش از این نیز گفته شد، روش های بررسی کیفیت گرانول ها متعدد بوده و چندین مورد را شامل می شود. برای این که بتوانید به کیفیت گرانول ها پی ببرید لازم است تا ویژگی های مشخصی را در گرانول ها بررسی کنید که این خصوصیات شامل شفاف و یا مات بودن دانه ها، میزان انعطاف پذیری، قابلیت برش خوردن، صاف و یا دندانه ای بودن لبه ها پس از برش، وجود حفره در گوشته گرانول پس از برش خوردن، قابلیت خراشیده شدن، خرد و یا پوسته پوسته شدن، شناور ماندن در آب و یا فرو رفتن در آن، رنگ شعله گرانول، بوی حاصل از سوختگی گرانول و تداوم سوختن کل گرانول می باشد.

خصوصیات مواد اولیه گرانول های مختلف برای تست کیفیت گرانول


نتایج حاصل از تست کیفیت گرانول بسته به مواد اولیه به کار رفته در آن متفاوت می باشد. پلی اتیلن از ظاهری شفاف برخوردار بوده و قابل خراش دادن می باشند. گرانول های ساخته شده از این مواد انعطاف پذیر، قابل برش، قابل ذوب شدن با شعله آبی و ایجاد بو هستند. گرانول های پلی وینیل کلراید شفاف و قابل برش بوده و لبه های آن بعد از برش صاف می باشند. سوزاندن این گرانول ها به دشواری انجام شده و در صورت آتش گرفتن شعله زرد، آبی و سبز به همراه بو تولید کرده و تمام گرانول نخواهد سوخت. گرانول پلی پروپیلن نیز شفاف و قابل بریدن با لبه های صاف بوده و شعله آبی یا زرد تولید کرده به شکل قطره ای ذوب می شود.

جمع بندی


گرانول ها از مواد اولیه به کار رفته در صنعت پلاستیک سازی می باشند که کیفیت آن ها تاثیر بسزایی در محصولات تولیدی نهایی خواهد داشت. بررسی کیفیت گرانول ها پیش از تهیه آن ها از روش های مختلفی انجام می شود که لازم است با آن ها آشنایی داشته باشید تا بتوانید گرانول بی کیفیت را از گرانول مرغوب تشخیص دهید.

هم اکنون با ما تماس بگیرید
@modiranpolymer modiranpolymer
09201004507 011-42434507~8

 

آدرس

آدرس کارخانه :

استان مازندران- شهرستان سوادکوه شمالی- شیرگاه- شهرک صنعتی بشل- فاز 1- خیابان صنعتگران 1

تلفن: 01142434507

فکس: 01142434508

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلگرام: @modiranpolyemr

گواهینامه ها

گواهینامه ایزو مدیران پلیمر شهران