آموزش بهترین روش‌ ها برای استفاده از مستربچ پلیمری در تولید محصولات چاپی

آموزش بهترین روش‌ ها برای استفاده از مستربچ پلیمری در تولید محصولات چاپی

استفاده از مستربچ پلیمری یکی از روش‌ های رایج در تولید محصولات چاپی است که به دلیل ویژگی‌ های منحصر به فرد این محصول، مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است.


مستربچ بهبود دهنده چاپ لیزری


در تعداد زیادی از کاربردهای صنعت پلاستیک لازم است تا نشانه‌ گذاری بر روی سطوح قطعات پلاستیکی به وسیله ی اشعه لیزر انجام شود. این کاربردها می‌ توانند شامل ثبت علائم و یا زیبا سازی سطوح درکاربرد های تزئینی و یا ثبت لیبل، نکات تولید و سایر اطلاعات باشند. این خاصیت برای درج اطلاعاتی مثل شناسایی توسط دستگاه بارکد خوان لازم است. این اطلاعات بر روی محصولاتی مثل سیم، کابل، لوله، صفحات الکترونیکی، ظروف نگه داری مواد غذایی یا دارویی و قطعات ماشین (قطعات موتور مانند باتری) درج می شود.

با این وجود ترکیبات پلیمری مانند پلی‌ اتیلن و پلی‌ پروپیلن، مثل بسیاری از پلیمرها خاصیت جذب نور لیزر را نداشته و در نتیجه امکان نشانه‌ گذاری توسط لیزر را به‌ صورت دائمی و با وضوح بالا ندارند. به خاطر همین موضوع نیاز داریم به ترکیبات و افزودنی‌ های مناسب تا حساسیت سطح به اشعه لیزر را بالا ببرد. این ترکیبات باعث می شوند تا علامت‌ گذاری بر سطوح پلاستیک‌ ها شکل بگیرد و توانایی خوانش به وسیله ی دستگاه‌ های نوری و بارکد خوان برای این مواد ایجاد شود.


مستربچ هایی که چاپ لیزری را بهبود می بخشند دارای درصد مطلوبی از افزودنی‌ ها هستند که در پایه پلیمری مناسب جهت ایجاد این قابلیت برای قطعاتی که بر پایه پلی‌ الفین‌ ها است، طراحی شده اند. افزودن 2 الی 3 درصد از این مستربچ قابلیت ثبت علائم به شکل واضح و با تضاد رنگی مناسب نسبت به زمینه و البته بدون تغییر در سایر خواص را به وجود می آورد. لازم به توضیح است که علائم ایجاد شده به وسیله ی لیزر بر روی سطوح پلاستیکی مزیت خوانش توسط دستگاه بارکد خوان و پایداری بالا نسبت به چاپ‌ های جوهری را نیز دارد.

مستربچ بهبود دهنده چاپ لیزری


روش های مناسب برای استفاده از مستربچ پلیمری در تولید محصولات چاپی


برای بهبود کیفیت و کارایی در استفاده از مستربچ پلیمری در تولید محصولات چاپی، می‌ توانید از روش‌ های زیر استفاده کنید و آن را مورد توجه قرار بدهید :
1. انتخاب مستربچ پلیمری مناسب: انتخاب مستربچ پلیمری با ویژگی‌ هایی که مناسب نوع چاپ و محصول مورد نظر شما باشد بسیار دارای اهمیت است. ویژگی‌ هایی مثل دوام، انعطاف پذیری، وضوح و دقت در چاپ باید در نظر گرفته بشود.
2. تنظیم دما و فشار: تنظیم دما و فشار مناسب برای استفاده از مستربچ پلیمری دارای اهمیت بسیاری است. دمای مناسب و فشار مناسب می‌ تواند به کیفیت چاپ بهتر و کارایی بهتر فرآیند کمک کند.
3. استفاده از مواد اولیه ی با کیفیت: استفاده از مواد اولیه ی با کیفیت خیلی خوب و عالی برای تولید مستربچ پلیمری و نیز استفاده از جوهر های با کیفیت برای چاپ، می‌ تواند به بهبود کارایی و دقت در تولید محصولات چاپی کمک شایانی داشته باشد.
4. تعمیر و نگهداری منظم: تعمیر و نگهداری منظم از تجهیزات و دستگاه‌ های مورد استفاده در فرآیند تولید، مثل دستگاه‌ های مستربچ پلیمری، بسیار مورد توجه است. این کار باعث افزایش عمر مفید دستگاه می شود و به بهبودی کارایی آن نیز کمک می کند.
5. آموزش کارکنان: آموزش کارکنان در جهت استفاده درست از مستربچ پلیمری، تنظیمات درست، نگهداری و تعمیرات پایه‌ ای، می‌ تواند به بهبود عملکرد و کارایی در تولید محصولات چاپی کمک کند.


مراحل مورد استفاده برای استفاده از مستربچ پلیمری در تولید محصولات چاپی


ابتدا باید فایل چاپی مورد نظر خودتان را طراحی کرده و آماده‌ سازی کنید. این شامل انتخاب طرح، ابعاد، رنگ‌ ها و سایر جزئیات مربوط به چاپ است. سپس بعد از آماده‌ سازی فایل چاپ، باید مستربچ پلیمری که برای چاپ مورد استفاده است را تهیه کنید. مستربچ پلیمری شامل یک قالب چاپ است که از پلیمر ساخته شده و بر روی دستگاه چاپ قرار می‌ گیرد. قبل از شروع چاپ، باید دما و فشار دستگاه چاپ به‌ صورت دقیق تنظیم شده باشد. این کار باعث می شود تا کیفیت چاپ و دقت در اجرای فرآیند بسیار بهتر انجام شود. پس از تهیه مستربچ پلیمری و تنظیم دما و فشار، باید شروع به چاپ محصولات خود کنید که در این مرحله، مستربچ پلیمری بر روی سطح مورد نظر قرار می گیرد و جوهر چاپ بر روی آن اعمال می‌ شود. بعد از اتمام فرآیند چاپ، باید محصولات را مشاهده و بررسی کرده و از کیفیت آن‌ ها مطمئن باشید. در صورت لزوم، امکان دارد تا نیاز به تنظیمات بیشتر یا تغییرات دیگری نیز داشته باشید. در صورت عدم وجود مشکل خاصی، در نهایت باید محصولات چاپ شده را بسته‌ بندی کرده و آماده کنید تا به مشتریان خود تحویل دهید. اطمینان حاصل شده از کیفیت و دقت در تولید محصولات، به افزایش رضایت مشتریان کمک خوبی می کند.


استفاده از مستربچ پلیمری در تولید محصولات چاپی


استفاده کردن از مستربچ های پلیمری در تولید محصولات چاپی می‌ تواند به صورت های مختلفی شکل بگیرد. بعضی از روش‌ های معمول برای استفاده از مستربچ پلیمری در تولید محصولات چاپی در زیر آورده شده است:
1. چاپ افست: از مستربچ پلیمری برای چاپ روی سطوح صاف و یک دست استفاده می‌ شود. این روش برای چاپ بروشور ها، کارت‌ های ویزیت، کاتالوگ‌ ها و سایر محصولات چاپی با تیراژ بالا کاربرد دارد.
2. چاپ فلکسوگرافی: در این روش، از مستربچ پلیمری برای چاپ روی سطوح غیر صاف و یا فلزات استفاده می‌ شود. این روش برای چاپ بسته‌ بندی‌ ها، بطری‌ ها، کارتن‌ ها و سایر محصولات با سطوح ناهموار مناسب است.
3. چاپ فلزی: برای این کار، از مستربچ پلیمری برای چاپ روی سطوح فلزی استفاده می کنند. این روش برای چاپ بر روی فلزاتی مثل جعبه‌ های فلزی، لوح‌ های فلزی و سایر محصولات فلزی مناسب است.
4. چاپ حرارتی: در این نوع، از مستربچ پلیمری برای چاپ روی سطوح نرم و قابل انعطاف استفاده می‌ شود. این روش برای چاپ لباس‌ ها، کیف‌ ها، کلاه‌ ها و سایر محصولات حرارتی نیز کاربرد دارد.
5. چاپ سه‌ بعدی: برای این هدف می توان از مستربچ پلیمری برای چاپ سه‌ بعدی محصولات استفاده کرد. این روش برای تولید پروتو تایپ‌ ها، زیر ساخت‌ های پزشکی و سایر محصولات سه‌ بعدی مناسب است.
با توجه به نوع محصول چاپی و خصوصیات آن، می ‌توانید روش مناسب استفاده از مستربچ پلیمری را انتخاب کنید و به تولید محصولات با کیفیت و با دقت بسیار بالا بپردازید.


نتیجه گیری


با دنبال کردن تمامی مراحل و رعایت نکات مهم در استفاده از مستربچ پلیمری، می ‌توانید بهبود کارایی و کیفیت در تولید محصولات چاپی خود داشته باشید. امیدواریم این مقاله برای شما کاربردی و مفید واقع شده باشد.

هم اکنون با ما تماس بگیرید
@modiranpolymer modiranpolymer
09201004507 011-42434507~8

 

آدرس

آدرس کارخانه :

استان مازندران- شهرستان سوادکوه شمالی- شیرگاه- شهرک صنعتی بشل- فاز 1- خیابان صنعتگران 1

تلفن: 01142434507

فکس: 01142434508

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

تلگرام: @modiranpolyemr

گواهینامه ها

گواهینامه ایزو مدیران پلیمر شهران